Teachers

Disciplina Docenti Giorni di lezione
Piano accompaniment – CODI/25 Cecilia Angelotti Monday – Thursday
Ubaldo Fabbri Friday – Saturday
Paolo Gobbi Monday – Thursday
Donatella Dorsi Tuesday – Wednesday
Lucia Tosi Friday – Saturday
Harp -CODI/01 Katia Bovo Tuesday – Wednesday
Electric Bass – COMJ/01 Luca Lo Bianco Wednesday – Thursday – Friday
Tuba – CODI/08 Eros Sabbatani Monday – Thursday
Music bibliography and biblioteconomy – CODM/01 Concetta Assenza Wednesday – Thursday
Opera singing – CODI/23 Daniela Broganelli Tuesday – Wednesday
Evghenia Dundekova Monday – Thursday
Edvige Giusto Friday – Saturday
Valeria Esposito Monday – Thursday
Graziano Monachesi Wednesday – Saturday
Baroque singing -COMA/16 Romina Basso Friday – Saturday
Guitar – CODI/02 Duccio Bianchi Tuesday – Wednesday
Stefano Brondi Tuesday – Wednesday
Giacomo Carlo Maruzzelli Friday – Saturday
Jazz guitar – COMJ/02 Mauro Campobasso Monday – Tuesday – Wednesday
Clarinet – CODI/09 Sergio Bosi Monday – Thursday
Agide Brunelli Monday – Thursday
Romolo Canini Tuesday – Wednesday
Orazio Cartoceti Tuesday – Thursday
Luigino Ferranti Wednesday – Thursday
Gino Partisani Tuesday – Friday
Harpsicord and historical keyboards – COMA/15 Maria Luisa Baldassari Monday – Wednesday
Composition -CODC/01 Federico Augusto Agostinelli Thursday – Friday – Saturday
Roberto Andreoni Thursday – Friday – Saturday
Beatrice Barazzoni Tuesday – Wednesday
Mauro Ferrante Tuesday – Friday
Lamberto Lugli Tuesday – Thursday
Jazz composition – CODC/04 Gian Marco Gualandi Monday – Tuesday afternoon
Elettroacustic composition – COME/02 Eugenio Giordani Monday – Tuesday
Double bass – CODI/04 Claudio Campadello Tuesday – Wednesday
Caffiero Gobbi Monday – Thursday
Horn -CODI/10 Fabrizio Pierboni Monday – Thursday
Orchestra conducting – COID/02 Manlio Benzi Wednesday – Friday
Choir conducting and composition – COID/01 Giovanni Mazzone Friday – Saturday morning
Choir conducting and repertoire for teaching  – CODD/01 Pier Luigi Piazzi Monday – Tuesday
Composition for teaching  – CODD/02 Fabio Masini Monday – Wednesday
Elettroacustic – COME/04 David Monacchi Wednesday – Thursday
Choral practice – COMI/01 Aldo Cicconofri Tuesday – Thursday morning
Orchestra practice – COMI/02 Luca Ferrara Wednesday – Thursday afternoon
Bassoon – CODI/12 Marco Bottai Monday – Thursday morning
Accordion – CODI/18 Paolo Vignani Tuesday – Wednesday morning
Flute – CODI/13 Massimo Cecchini Wednesday – Thursday
Maria Fabiani Tuesday – Thursday
Massimo Mercelli Tuesday – Wednesday
Roberto Pasquini Monday – Tuesday
Santa Pirruccio Monday – Wednesday
Music IT – COME/05 Carmine Emanuele Cella Friday – Saturday
Score reading – COTP/02 Mauro Bellagamba Friday – Saturday morning
Adele Giometti Tuesday – Friday
Mario Totaro Wednesday – Thursday
English language – CODL/02 Sivia Feliciani Friday morning – Saturday
Music ensemble for wind instruments – COMI/04 Michele Mangani Thursday – Friday
Vincenzo Piaggesi Monday – Wednesday
Music ensemble for strings – COMI/05 Marco Facchini Friday – Saturday
Chamber music – COMI/03 Salvatore Dell’Atti Wednesday – Thursday
Carlo Ipata Tuesday afternoon – Wednesday
Alessandro Tenaglia Tuesday – Friday
Ladislao Vieni Monday – Thursday
Oboe – CODI/14 Fabio Fabbrizioli Mercoledì – Venerdì
Luciano Franca Wednesday – Thursday
Organo – CODI/19 Giovanna Franzoni Monday – Tuesday
Serenella Secchiero Thursday – Friday
Music pedagogy for teaching – CODD/04 Anna Maria Ferrone Monday – Tuesday
Piano – CODI/21 Enrico Belli Friday – Saturday
Lorenzo Bavaj Wednesday – Thursday
Davide Franceschetti Tuesday – Friday
Liuba Bucci Sabattini Wednesday – Saturday
Dante Canducci Wednesday – Saturday
Antonella Giammarco Thursday – Friday
Daniela Landuzzi Friday – Saturday
Enrico Mancini Tuesday – Saturday
Clizia Mengoni Monday – Tuesday
Maria Picciafuoco Monday – Thursday
Maretta Procaccini Monday – Thursday
Annamaria Cristina Raffa Tuesday – Friday
Giovanna Savarese Monday – Thursday
Andrea Turini Wednesday – Thursday
Giovanni Valentini Wednesday – Thursday
Jazz piano – COMJ/09 Maria La Spina Monday – Tuesday – Wednesday
Poetry for music and musical dramaturgy – CODM/07 Anna Rita Gaetani Monday – Thursday
Vocal and piano score reading for teaching – CODD/05 Piero Marconi Tuesday – Wednesday
Piano score reading and practice – COTP/03 Riccardo Bartoli Monday – Thursday
Paolo Biondi Monday – Thursday
Maria Cristina Capon Tuesday – Wednesday
Cristiana Francolini Tuesday – Friday
Donatella Marconi Wednesday – Friday – Saturday
Francesca Matacena Tuesday – Wednesday
Gianandrea Polazzi Wednesday – Friday
Maurizio Tarsetti Thursday – Friday
Organ practice and gregorian chant – CODI/20 Gabriele Gravagna Tuesday – Wednesday
Saxophone – CODI/15 Alberto Domizi Tuesday – Wednesday
Federico Mondelci Monday – Thursday
Stefano Venturi Friday – Saturday
History of music for teaching – CODD/06 Marco Giuliani Monday – Tuesday
history of music – CODM/04 Diego Cescotti Monday – Tuesday morning
Maria Chiara Mazzi Friday – Saturday
Paolo Mechelli Friday – Saturday
Gabriele Moroni Wednesday – Thursday
Marco Salvarani Monday – Wednesday
Alessandro Zignani Tuesday afternoon – Wednesday
Instrumentation and composition for wind orchestra – CODC/06 Luigi Livi Monday – Friday
Percussions – CODI/22 Gianni Dardi Monday – Tuesday
Cinzia Honnorat Thursday – Friday
Harmony theory and analysis – COTP/01 Davide Manicardi Monday – Tuesday
Nunzio Randazzo Monday – Thursday
Roberto Renili Wednesday – Friday
Pierino Rossi Tuesday – Saturday
Theory and technique of scenic interpratation – CORS/01 Andrea Maria Mazza Friday afternoon – Saturday
Music theory, rhythmics and notion – COTP/06 Massimo Berardi Monday – Thursday
Angelo Biancamano Monday – Thursday
Giuseppe Cangini Friday – Saturday
Luca Cellini Tuesday afternoon – Friday
Marco Cempini Monday – Thursday
Carlo Tenan Monday – Thursday
Stefania Di Biase Wednesday – Thursday morning
Gian Carlo Landi Wednesday – Thursday
Enrico Magrini Monday – Tuesday
Michela Mollia Monday – Tuesday
Luca Moretti Friday – Saturday
Lorena Ruscitti Friday – Saturday morning
Riccardo Tanesini Tuesday – Friday
Trumpet – CODI/16 Vincenzo Tribulini Tuesday – Friday
Trombone – CODI/17 Maurizio Bocchini Monday – Thursday aftermoon
Viola – CODI/05 Adriano Valbruzzi Monday – Thursday aftermoon
Viol – COMA/03 Francisco José Montero Martinez Tuesday – Wednesday
Violin – CODI/06 Luca Aretini Tuesday – Thursday
Giulia Benelli Wednesday – Friday
Laura Calamosca Wednesday – Friday
Antonio Calosci Monday – Thursday
Diego Conti Tuesday – Friday
Leonardo Deluigi Monday – Thursday
Elisabetta Matacena Wednesday – Friday
Paola Ottavi Tuesday – Friday
Ercole Ricci Tuesday – Wednesday – Friday
Aurelio Venanzi Monday – Thursday afternoon
Cello – CODI/07 Gustavo Bruni Wednesday – Saturday
Claudio Casadei Monday – Thursday
Marco Vangi Tuesday afternoon – Friday